Główna / Informacyjne / System ICS

System ICS

System ICS – System Kontroli Importu.

Wdrożenie systemu ICS ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa obrotu towarowego między Unią Europejską a krajami trzecimi. Wprowadzony zostaje obowiązek składania przywozowych deklaracji skróconych, które powinny być składane przed wprowadzeniem towarów na terytorium UE. Deklaracje składane są drogą elektroniczną, w postaci plików xml przesyłanych do systemu informatycznego ICS.

System został wdrożony 17 maja 2010 roku. Korzystanie z funkcjonalności systemu ICS będzie w Polsce obowiązkowe od dnia 1 stycznia 2011 roku.

System ICS nie zastępuje innych systemów celnych (takich jak system AIS), jest on osobnym systemem pełniącym odrębne funkcje. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa, zapewnienie podstawy dla analizy ryzyka oraz przeprowadzanie szybszych i lepiej ukierunkowych kontroli celnych przez Służbę Celną.

System ICS w programie WinSAD

Program WinSAD umożliwia komunikację z systemem ICS za pomocą dodatkowego modułu.

Moduł umożliwia wysyłanie przywozowych deklaracji skróconych oraz pozostałych komunikatów obowiązujących w systemie ICS (tj. Wniosku o zmianę trasy, Zawiadomienia o przybyciu). Moduł umożliwia także odbieranie wszystkich komunikatów z odpowiedziami pochodzącymi z systemu ICS.

Instrukcja dla przedsiębiorców oraz specyfikacja techniczna systemu ICS dostępne są na stronach Służby Celnej. Na naszej stronie dostępna jest lista komunikatów obowiązujących w ICS (zobacz).

W programie WinSAD, dostęp do modułu ICS możliwy jest poprzez wybranie opcji Dokumenty -> Przywozowe deklaracje skrócone. Przywozowe deklaracje skrócone można także generować na podstawie dokumentów SAD importowych (funkcja dostępna w menu kontekstowym dokumentów SAD).

Transport kolejowy – dodatkowy moduł

Przewidujemy utworzenie osobnego modułu obsługującego przywozowe deklaracje skrócone w transporcie kolejowym. Ponieważ w przypadku transportu kolejowego dla każdego wagonu musi zostać utworzona osobna przywozowa deklaracja skrócona, planujemy utworzyć moduł, który ułatwiałby tworzenie wielu dokumentów PDS dla jednego pociągu.

Wszystkie wagony będą zgrupowane w naszej aplikacji w jeden byt o nazwie “pociąg”. Kontrolowanie statusów, tworzenie i wysyłanie przywozowych deklaracji skróconych oraz zarządzanie listami przewozowymi będzie prostsze dzięki zgrupowaniu wielu wagonów w jedną całość. Pozwoli to także na uniknięcie wielokrotnego wprowadzania do programu tych samych danych.

Moduł będzie komunikował się zarówno z systemem ICS, jak i z systemami informatycznymi firm przewozowych, dzięki czemu możliwe będzie śledzenie faktycznego statusu przesyłek na bieżąco. Planujemy także umożliwić odczytywanie listów przewozowych utworzonych w języku rosyjskim i ich konwersję do dokumentów PDS.

Zainteresowanych korzystaniem z modułu obsługującego system ICS w transporcie kolejowym prosimy o kontakt.

nowości w programach

15.32
15.32
3.20
5.92
4.92
21.10
21.10
21.10
8.40
8.40
6.50
5.50