Główna / Huzar Software / System ICS2 a programy Huzar-Software

System ICS2 a programy Huzar-Software

Szanowni Państwo, 

w związku z pojawiającymi się ostatnio Państwa pytaniami o nasze przygotowania do wysyłania PDS w nowym systemie ICS2, chcielibyśmy powiadomić o obecnym stanie rzeczy: 

  • transport drogowy: w programie WinSAD do końca roku pojawi się obsługa komunikatu IE3F50 – przywozowej deklaracji skróconej. Wysyłka komunikatu ICS2 może być zastąpiona przez wysyłkę NCTS 6.0 z danymi bezpieczeństwa, ale nie znamy terminu wdrożenia tej wersji NCTS; 
  • transport kolejowy: obsługa ICS2 (komunikat IE3F51) będzie możliwa z wykorzystaniem dodatkowego modułu, ale prosimy o kontakt, jeśli są Państwo zainteresowani integracją i taką funkcjonalnością; 
  • transport morski i lotniczy: prosimy o kontakt, jeśli są Państwo zainteresowani przygotowaniem PDS lub któregoś z komunikatów ICS2; 
  • zawiadomienia o przybyciu / przedstawienie towaru: gotowe, dostępne w aktualnej wersji WinSAD 20.00, z menu “Tablice -> SATOS/ICS2 Zawiadomienia o przybyciu” – komunikaty ICS100 i ICS101. 

System ICS2 nie będzie odzwierciedleniem obecnych procedur i systemu ICS1. Jest zupełnie inny w sensie technicznym, przewiduje inne niż aktualne komunikaty i procedury. Wymaga dokładnego zapoznania się z procesem wprowadzania danych dotyczących danego przewozu. Te dane mogą być wprowadzane przez różne podmioty uczestniczące w przewozie towarów. Ponadto, ten proces wygląda inaczej w zależności od rodzaju transportu. Co więcej, PDS będą wysyłane – wg naszej wiedzy – przede wszystkim przez przewoźników. 

W celu rozpoczęcia wysyłania PDS w nowym systemie należy mieć odpowiednie uprawnienia na PUESC (do systemu ICS), a następnie zalogować się (autoryzacja przez PUESC) na stronie: https://customs.ec.europa.eu/gtp/ Z tego poziomu można wysyłać dowolne komunikaty, wpisując tam ręcznie wymagane dane. 

W związku z powyższym program WinSAD nie będzie przystosowany do wysyłki każdego możliwego komunikatu dla dowolnego środka transportu.  

Prosimy, aby zorientowali się Państwo w Państwa procesie biznesowym w kontekście nowej instrukcji – czy obowiązek wysyłania PDS Państwa dotyczy, w jakim zakresie danych (czy mają Państwo do nich dostęp – zainteresowanym możemy podesłać zestaw danych potrzebnych do poszczególnych komunikatów) i na jakim etapie przewozu towarów.  

W poniższym dokumencie, na str. 65, znajduje się wykaz komunikatów w podziale na środki transportu:

Interface Control Document

 

Zespół Huzar-Software

 

nowości w programach

20.24
4.11
6.90
5.90
24.53
24.53
13.33
1.52
8.90
5.88